Theses And Dissertations - Theses & Dissertations - Library, The University Of York

Learn More. In each case, what exactly is expected differs between universities and between faculties.

Servant- leadership was found to exist in the organizations studied. An oral viva is conducted after the examiners have submitted their reports to the university. Two excellent resources are: Relevant discussion may be found on Talk: How does Scribbr handle confidential documents?

The JB Morrell Library holds some dissertations from to mainly from onwards. Research Tools.

Theses & dissertations

All of our edits are checked twice with the help of our quality management system. Please enable scripts and reload this page. Many institutions now insist on submission of digitized as well as printed copies of theses; the digitized versions of successful theses are often made available online. To request a thesis or dissertation: Hidden categories: Physicochemical characterization of neat asphalt binders in oxidative aging and rejuvenation.

After the presentation and defense of the thesis, the final conclusion of the department should be that none of them have reservations on the content and quality of the thesis. In the Czech Republic, higher education is completed by passing all classes remaining to the educational compendium for given degree and defending a thesis. The SOLA was found to be a reliable tool for measuring servant leadership in organizations and will be useful for further research as well as diagnosis in organizations.

Laub of the OLAGroup.

theses and dissertations

Graduate Students as Scholarly Contributors. In addition, our team of expert trainers will work with you to create a customized education plan unique to the needs of your library. Phil Master of Philosophy instead, preventing the candidate from resubmitting the thesis. Regent University; In most universities, a thesis is required for the bestowment of a degree to a candidate alongside a number of units earned throughout their academic period of stay, though for practice and skills-based degrees a practicum and a written report can be achieved instead.

Thank you vey much! King's Manor Library holds: The study also found a relationship of bipolarity between servant leadership and ethnicity. In Italy there are normally three types of thesis. In addition, the presentation of the research project will help the candidate choose their primary thesis adviser. Posted Oct 11,4: Most of the norms and rules of writing a thesis or a dissertation are influenced by the Buy essays for college higher education system.

In Australia, doctoral theses are usually examined by three examiners although some, like the Australian Catholic University and the University of New South Waleshave shifted to using only two examiners; without a live defense except in extremely rare exceptions. Thank you for helping me to improve my writing work!

After this period, the files are automatically deleted. Lessons from the Chifley Library Flood How an Australian library is rebuilding after losing an entire floor in an unprecedented natural disaster.Dissertations, Theses, and Projects.

Access to a body of well over 8, University of Cincinnati electronic dissertations and theses, this is the best link to the broadest collection of electronic UC dissertations. Your search will retrieve all of the words you have input. Lorenzo Alvarez, Rocio.

theses and dissertations

The default search is "all of these words". See also Learn how to access library databases, take advantage of the functionality they offer, and devise a proper search technique. Search this Guide Search. On optimal resource allocation in virtual sensor networks.

You can have a look at what has already been scanned here.

theses and dissertations

University of Cambridge. Retrospective index to theses of Great Britain and Ireland Electronic Thesis and Dissertation Repository. Ianto I.

Welcome to RISS International

Please note that since a large number of bibliographic records for theses do not include subject headings the best way to do a subject search is to use the Any Keyword index. All questions related to searching the catalogue should be directed to BAC. Metadata information about the theses comes from over colleges, universities, and research distant star roberto bolano essay. You can select one of the radio buttons to search "all of these words", "at least one of these words" or "the exact phrase".

In the box labeled "Search the full text of electronic theses" input the term or terms you wish to look for. How do I learn more about the Graduate School's submission requirements? Photocatalytic modification of bioactive molecules in continuous-flow microreactors. If your research meets the definition of human subjects research, you will need to complete ethics training and submit a project description for IRB approval before you can begin the project.

Optomechanics in a 3D microwave cavity. You will be emailed when the document is available at the on-campus library you choose. It will be delivered to the pick-up shelves on the third floor within working hours. Hobert, Anne. Gibson, C. Electronic Theses and Dissertations.

Google Scholar more Hofving, Tobias. To acquire the dissertations electronically, users request the full text from UMI ProQuest and are sent a link and a password to access the dissertation.

For either type of search, begin by indicating which part of the collection you wish to search -- All theses or Electronic theses -- by selecting one of the two radio buttons at the top of the search screen. A critical study of film adaptation. About OATD. University thesis pay Oulu.

Skip to main content.

Home - Theses and Dissertations - Subject Guides at University of Alberta Libraries

Some authors restrict access to their electronic thesis or dissertation to on-campus users only for 5 years after graduation. Ahrend, Nadine. Universidad de Alicante. Slange, Tjitse Kay.

 • Odstraňování a kácení stromů v městské zástavbě, nebo ve špatně dostupném terénu by měl vždy provádět odborně vyškolený pracovník. Často totiž rizikové kácení stromů, nebo i prořezávání stromů v náročném terénu, vyžaduje použití speciální stromolezecké techniky a odborné postupy.

   

   

 • 28.07.11

  Čteme rádi

  POSTED BY: admin

  Každý z nás má nějaký koníček, nebo zálibu, které se rád věnuje. Existuje mnoho koníčků, kterým se lidé věnují. Stačí si jen vybrat. Zajímavou zábavu poskytuje i svět knihy. Ten má obrovské množství knižních titulů, které stojí za přečtení. Proto stačí jen zajít do knihkupectví a nějakou knihu si vybrat. Kdo rád vaří, tak jistě nepohrdne kuchařkou s recepty z celého světa a ten, kdo rád doma vyrábí různé věci a předměty si může koupit nějaké rady pro domácí kutily. Pro nákup knih je na výběr více variant. Buď se dají knihy koupit v klasickémknihkupectví, nebo také na internetu zvolíme internetové knihkupectví a už si jen můžeme koupit knihu, kterou potřebujeme. Zde si můžeme také pohodlně vybrat nějaké novinky knihkupectví. Záleží jen na každém člověku, které knihy si rád čte. Důležité je, abychom četli rádi a s nadšením.

  Post tags:

  12.09.08

  Jak by měl vypadat správný kostel

  POSTED BY: admin

  Nepředpokládáme, že si budete chtít zakládat kostel na zelené louce. Buďto můžete nějaký koupit, ovšem nejspíše nebude vysvěcený, nebo se můžete stát farářem a kostel Vám přidělí na starost. Druhá varianta vychází levněji, avšak je zde podmínka, že se nejdříve musíte stát farářem. Jak na to, si přečtěte v článku Jak se stát farářem.

  Pokud již tedy nějaký kostel máte, popřípadě se o něj jen staráte, měli byste ho vybavit všemi nezbytnými věcmi. Křiž, kazatelna, zpovědnice, lavice pro věřící, oltář, několik ikon světců jsou skutečně nezbytné. Další věci jsou již podle vlastního uvážení. Pokud chcete udělat mše a kázání více kvalitní, dejte na lavice polštářky pro měkčí posezení atp. Dále bych mile rád doporučil, ať se dobře staráte o stav kostela jako budovy. Pokud do kostela teče, dlouho nevydrží. Trámy nasáknou vodu, poté přijdou mrazy, vše rozpraská a musí se dělat celá nová střecha, což je finančně náročné. Mnohem lepší je průběžně se o kostel starat, aby jste nemuseli přistoupit k takovýmto razantním krokům. Myslím, že pokud trošku pohledáte na internetu, najdete nespočet firem, které se zabývají opravou střech a střešních krytin. Vše záleží jen na Vaši schopnosti a na odhodlání, které chcete svátému stánku věnovat.

  Post tags:

  Pravidla pro faráře

  POSTED BY: admin

  Zde je výčet nejběžnějších pravidel pro faráře:

  Post tags:

  11.09.08

  Jak se stát farářem

  POSTED BY: admin

  Povolání faráře je v poslední době více a více žádané. Každý kdo někdy přemýšlel o čistém životu a oddanosti církvi se někdy zasnil a řekl si, jaké to může být, stát se opravdovým farářem.

  Pokud již v mládí chodíte do kostela a zajímáte se o církevní záležitosti, přesun k této vysněné profesi pro Vás bude mnohem jednodušší než pro lidi, kteří chodí jen na mši o Vánocích. Základní podmínkou je být vysvěcen v některé státem uznávané církvi. Jelikož je v České republice hodně lidí, kteří jsou bez vyznání, tato podmínka vyloučí mnoho zájemců. Avšak předpokládáme, že pokud se již chcete stát farářem, opravdu byste měli mít nějakou zkušenost s náboženstvím. Další podmínky jsou víceméně zřejmé. Důležité je mít dobrý prospěch ve škole, být pilný a především nekonat špatnosti. Musíte pomáhat starším na přechodu pro chodce, nenadávat bližnímu svému, nepít přehršel alkoholu a tak dále. Prostě měli byste se chovat tak, aby jste měl čisté svědomí. Pokud chcete započít svoji kariéru faráře již v dospělém věku, musíte se vyzpovídat v některém kostele. Nejlépe v kostele té církve, ve které jste pokřtěni. Z povolání faráře plynou i některá omezení. Nesmíte se například ženit, mít děti atd. Dodržování ostatních pravidel slušného života je samozřejmostí u každého člověka, proto nemusíme nijak zvlášť zdůrazňovat, že nesmíte lhát, krást atd.

  Existují i školy zaměřené na výuku farářů. Není jich mnoho, ale některé stále vyučují. Stačí pohledat na internetu a najít školu, která Vám vyhovuje.

  Pokud máte vážný zájem o to  stát se farářem, vřele doporučujeme dodržovat Pravidla pro faráře.

  Post tags:

  Druhy náboženství

  POSTED BY: admin

  Již od nepaměti známe velký počet náboženství. Počátky jsou u různých náboženství v rozdílných časových periodách.

  Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství. Vzniklo v 1. století našeho letopočtu a v současnosti čítá kolem 2,1 miliardy věřících. Je to náboženství, které se odvozuje od působení Ježíše z Nazaretu. Jeho následovníci se jmenují křesťané a vyznávají Krista, nebo-li Mesiáše. Jako základní kámen náboženství se označuje Hebrejská bible, která dala vzniknout Starému zákonu. Pozdějí vznikl i Nový zákon, který pojednává o životě a umučení Ježíše. Některé hlavní principy křesťanství jsou:

  Jeho hlavní regiony jsou víceméně po celém světě, vyjma severozápadní Afriky, Arabského poloostrova a některých částí střední, východní a jihovýchodní Asie.

  Druhým nejrozšířenějším náboženským systémem je Islám. Ten má okolo 1,5 miliardy věřících. Jeho počátky se datují k 7. století. Islám je monoteistický a je založen na učení proroka Muhammada. Arabsky se Bůh řekne Alláh a slovo islám znamená „podrobení se“, chápej ve smyslu podrobení se Bohu.

  Třetím nejrozšířenějším náboženstvím je Judaismus, který má jen zlomek věřících v porovnání s předchozími dvěma náboženstvími. Má asi 14 milionů věřících a vznikl během doby železné. Hlavní oblasti výskytu jsou Izrael, USA a Evropa.

  Post tags: