History Phd Dissertation - Fritz Stern Dissertation Prize

Classical Studies Ph. The course looks at the origins and the political, strategic, economic and cultural consequences of the arrival of Western imperialism in East Asia. For bachelor's and master's degrees, the name can alternatively be complemented by -thesis instead e.

Doctoral Dissertation Defense

Collaborative Piano Ph. Supported by our world-class faculty, students will gain the critical knowledge that is needed to secure information and information systems in the areas of confidentiality, integrity and availability. Instruction recognizes and incorporates the principles of adult learning with courses, seminars and other educational experiences featuring reflection, group, discussion, simulations, problem solving and school-related theory.

Comparative Literature Ph. Stamper Undergraduate students usually begin to write their final assignment in their third, fourth or fifth enrollment year, depends on the requirements of their respective disciplines and universities. Persian Bookbinding, ca. Alex Weintraub specializes in the art and visual culture of nineteenth-century Europe. They may or may not be defended before a committee but usually are not; there is generally no preceding examination before the writing of the paper, except for at very few colleges.

Robotics Robotics. Middle East Studies Ph. Education Education and Psychology. The average length dissertation proposal prepares students for careers in both academic and non-academic settings.

Public Administration Public Administration. Go to Architecture. He received his B. English and Education English and Education. Please help to ensure that disputed statements are reliably sourced. His interests include cultural exchanges between Europe and Islam during the Renaissance. Art Education MA. Graduates are able to adapt to a changing world, predict consequences of actions, and sustain continuous education improvements over time. What is HLT? Over 30 pharmacy rotations with a different emphasis e.

history phd dissertation

The certificate provides content and skills for creative application of informatics to solve healthcare quality and safety challenges and achieve optimal organizational outcomes. Marketplace, Source: Go to Southeast Asian Studies.

Graduate Catalog and Program Descriptions

College of Science. Demonstrate capacity to contribute to a professional learning community.

history phd dissertation

The submission for a Habilitationwhich is an academic qualification, not an academic degree, is called Habilitationsschriftnot Habilitationsarbeit.Historiography 6. Historiography The major field book list should be drawn up by the student in consultation with the faculty adviser. In addition, students satisfy the examination requirements in their minor field by passing a take-home written examination in which they will produce two 1015 page historiographical essays based on a reading list developed in conjunction with a two-member committee of history faculty of their choosing.

All applicants are considered for financial support; it is not necessary to apply separately for fellowships. A field of history of science not chosen as the major field. These seminars are often scheduled during the week prior to the beginning of instruction in the Fall Quarter. No student may take the oral qualifying examination before completing all language requirements.

history phd dissertation

This list was generated on Wed Mar 13 View the history graduate program handbook. Tweets by KUHistoryDept. Students are normally expected to take their qualifying examination no later than the spring of their third year of study except as otherwise specified by the individual fieldsand required to do so within four years. Self-Fashioning and Gender in the Eighteenth Century. All students must take History in which they develop their dissertation proposal under the supervision of their major field advisor.

Talk to your faculty advisor about embargoing your dissertation.

PhD programme in Historical and Cultural Studies (Phhist) - Faculty of Humanities - NTNU

Reading competence in two languages in addition to English is required before advancement to candidacy: Episodes from Derbyshire, c. My job is certainly teaching oriented. Can we help you find what you're looking for?

Students will have one week to complete the exam, which will be evaluated by the committee. Students who are approved by the Dean of Graduate Studies for enrollment in a program of half-time study or less a maximum of six units may be eligible for a reduction of fees.

From the beginning, it understood itself as an interdisciplinary countercurrent, drawing from these disciplines and simultaneously offering a critique of accepted ideas distribution condoms high schools essay beliefs within them.

A reading knowledge of two foreign languages appropriate to the student's major field. A strong proposal integrates the discussion of its methods into its claims to be presenting a new or distinct approach to some material or issue. My faculty advisors gave me individualized attention and constantly provided feedback on my research and applications for internal and external funding. They also serve as teaching assistants in their first year of study and, in most cases, as independent instructors during their remaining years.

Training continues throughout the academic year in weekly staff meetings. Approved courses outside department: First, a graduate student may be asked to teach an existing course to replace a faculty member on leave. A limited number of Tuition Waivers are offered to out-of-state and international students that forgive the non-resident portion of tuition. Elective Admission with a bachelor degree only is highly selective and limited to a few undergraduates each year. Students are strongly encouraged to take their entire first-year program for letter grades.

Now Enrolling. One must be in public history and may include History Subscribe to Emails. One of 34 U. This requirement may be satisfied by any of the means recognized by the department.

History of University of Portland

Students will have two weeks to complete the exam, which will be evaluated by the committee. Censorship, Control and the Ruanda Mission. In particular, the department's emphasis on training teachers prepared me for the transition into full-time teaching. The first language requirement should have been met at the MA level.

Graduate Admissions Visit The Campus.

 • Odstraňování a kácení stromů v městské zástavbě, nebo ve špatně dostupném terénu by měl vždy provádět odborně vyškolený pracovník. Často totiž rizikové kácení stromů, nebo i prořezávání stromů v náročném terénu, vyžaduje použití speciální stromolezecké techniky a odborné postupy.

   

   

 • 28.07.11

  Čteme rádi

  POSTED BY: admin

  Každý z nás má nějaký koníček, nebo zálibu, které se rád věnuje. Existuje mnoho koníčků, kterým se lidé věnují. Stačí si jen vybrat. Zajímavou zábavu poskytuje i svět knihy. Ten má obrovské množství knižních titulů, které stojí za přečtení. Proto stačí jen zajít do knihkupectví a nějakou knihu si vybrat. Kdo rád vaří, tak jistě nepohrdne kuchařkou s recepty z celého světa a ten, kdo rád doma vyrábí různé věci a předměty si může koupit nějaké rady pro domácí kutily. Pro nákup knih je na výběr více variant. Buď se dají knihy koupit v klasickémknihkupectví, nebo také na internetu zvolíme internetové knihkupectví a už si jen můžeme koupit knihu, kterou potřebujeme. Zde si můžeme také pohodlně vybrat nějaké novinky knihkupectví. Záleží jen na každém člověku, které knihy si rád čte. Důležité je, abychom četli rádi a s nadšením.

  Post tags:

  12.09.08

  Jak by měl vypadat správný kostel

  POSTED BY: admin

  Nepředpokládáme, že si budete chtít zakládat kostel na zelené louce. Buďto můžete nějaký koupit, ovšem nejspíše nebude vysvěcený, nebo se můžete stát farářem a kostel Vám přidělí na starost. Druhá varianta vychází levněji, avšak je zde podmínka, že se nejdříve musíte stát farářem. Jak na to, si přečtěte v článku Jak se stát farářem.

  Pokud již tedy nějaký kostel máte, popřípadě se o něj jen staráte, měli byste ho vybavit všemi nezbytnými věcmi. Křiž, kazatelna, zpovědnice, lavice pro věřící, oltář, několik ikon světců jsou skutečně nezbytné. Další věci jsou již podle vlastního uvážení. Pokud chcete udělat mše a kázání více kvalitní, dejte na lavice polštářky pro měkčí posezení atp. Dále bych mile rád doporučil, ať se dobře staráte o stav kostela jako budovy. Pokud do kostela teče, dlouho nevydrží. Trámy nasáknou vodu, poté přijdou mrazy, vše rozpraská a musí se dělat celá nová střecha, což je finančně náročné. Mnohem lepší je průběžně se o kostel starat, aby jste nemuseli přistoupit k takovýmto razantním krokům. Myslím, že pokud trošku pohledáte na internetu, najdete nespočet firem, které se zabývají opravou střech a střešních krytin. Vše záleží jen na Vaši schopnosti a na odhodlání, které chcete svátému stánku věnovat.

  Post tags:

  Pravidla pro faráře

  POSTED BY: admin

  Zde je výčet nejběžnějších pravidel pro faráře:

  Post tags:

  11.09.08

  Jak se stát farářem

  POSTED BY: admin

  Povolání faráře je v poslední době více a více žádané. Každý kdo někdy přemýšlel o čistém životu a oddanosti církvi se někdy zasnil a řekl si, jaké to může být, stát se opravdovým farářem.

  Pokud již v mládí chodíte do kostela a zajímáte se o církevní záležitosti, přesun k této vysněné profesi pro Vás bude mnohem jednodušší než pro lidi, kteří chodí jen na mši o Vánocích. Základní podmínkou je být vysvěcen v některé státem uznávané církvi. Jelikož je v České republice hodně lidí, kteří jsou bez vyznání, tato podmínka vyloučí mnoho zájemců. Avšak předpokládáme, že pokud se již chcete stát farářem, opravdu byste měli mít nějakou zkušenost s náboženstvím. Další podmínky jsou víceméně zřejmé. Důležité je mít dobrý prospěch ve škole, být pilný a především nekonat špatnosti. Musíte pomáhat starším na přechodu pro chodce, nenadávat bližnímu svému, nepít přehršel alkoholu a tak dále. Prostě měli byste se chovat tak, aby jste měl čisté svědomí. Pokud chcete započít svoji kariéru faráře již v dospělém věku, musíte se vyzpovídat v některém kostele. Nejlépe v kostele té církve, ve které jste pokřtěni. Z povolání faráře plynou i některá omezení. Nesmíte se například ženit, mít děti atd. Dodržování ostatních pravidel slušného života je samozřejmostí u každého člověka, proto nemusíme nijak zvlášť zdůrazňovat, že nesmíte lhát, krást atd.

  Existují i školy zaměřené na výuku farářů. Není jich mnoho, ale některé stále vyučují. Stačí pohledat na internetu a najít školu, která Vám vyhovuje.

  Pokud máte vážný zájem o to  stát se farářem, vřele doporučujeme dodržovat Pravidla pro faráře.

  Post tags:

  Druhy náboženství

  POSTED BY: admin

  Již od nepaměti známe velký počet náboženství. Počátky jsou u různých náboženství v rozdílných časových periodách.

  Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství. Vzniklo v 1. století našeho letopočtu a v současnosti čítá kolem 2,1 miliardy věřících. Je to náboženství, které se odvozuje od působení Ježíše z Nazaretu. Jeho následovníci se jmenují křesťané a vyznávají Krista, nebo-li Mesiáše. Jako základní kámen náboženství se označuje Hebrejská bible, která dala vzniknout Starému zákonu. Pozdějí vznikl i Nový zákon, který pojednává o životě a umučení Ježíše. Některé hlavní principy křesťanství jsou:

  Jeho hlavní regiony jsou víceméně po celém světě, vyjma severozápadní Afriky, Arabského poloostrova a některých částí střední, východní a jihovýchodní Asie.

  Druhým nejrozšířenějším náboženským systémem je Islám. Ten má okolo 1,5 miliardy věřících. Jeho počátky se datují k 7. století. Islám je monoteistický a je založen na učení proroka Muhammada. Arabsky se Bůh řekne Alláh a slovo islám znamená „podrobení se“, chápej ve smyslu podrobení se Bohu.

  Třetím nejrozšířenějším náboženstvím je Judaismus, který má jen zlomek věřících v porovnání s předchozími dvěma náboženstvími. Má asi 14 milionů věřících a vznikl během doby železné. Hlavní oblasti výskytu jsou Izrael, USA a Evropa.

  Post tags: